Zdjęcia mojej rodziny są dla mnie bardzo ważne. Odkąd tylko zacząłem fotografować (jeszcze w poprzednim wieku 😉 ) przechowywałem wspomnienia. Żeby zadbać o zdjęcia cyfrowe oczywiście część wywołuję, żeby w każdej chwili łatwo móc je przywołać. Pozostałe bezpiecznie (tak myślałem) przechowywałem na profesjonalnym dysku.

  Wszystko to do zeszłego tygodnia, kiedy okazało się, że dysk bez ostrzeżenia przestał działać. est sobota, odpalam komputer. Windows komunikuje: zrób kopię zapasową dysku E i skontaktuj się z serwisem. Chce wejść do lokalizacji na której mam wszystkie zdjęcia – nie działa. Część plików odzyskałem, informatyk pracuje nad pozostałymi. Trzymam kciuku, żeby mu się to udało bo inaczej przepadły zdjęcia z ostatnich sześciu lat…

  Czy mogłem uniknąć takiej sytuacji. Tak, na pewno tak. Zacząłem drążyć temat. Poszukałem rozwiązania alternatywnego, żeby uniknąć czegoś podobnego w przyszłości. Sam u siebie już je wdrożyłem i chcę nim się podzielić z tobą. Pomyślałem sobie, że tyle się mówi o dyskach w chmurze. Co to w ogóle jest? Jest to dysk, który nie znajduję się u Ciebie w komputerze. Znajduje się on w wyspecjalizowanej firmie, która odpowiada za jego utrzymanie. Dysk taki ma kilka kopii zapasowych. Ciebie nie interesuje jego utrzymanie. Za wszystko odpowiada firma, która go Tobie użycza.. Każda z firm udostępnia bezpłatne miejsce, jeśli potrzebujesz go więcej możesz je mieć za opłatą.

  Sprawdziłem dostępne możliwości. Wirtualnych dysków jest sporo. Do kluczowych dostawców należą : dropbox, google drive, icloud, amazon cloud drive, one drive, box. Jest też kilka mniej znanych dysków: hive, mega, ozibox, mankayia, eyefi cloud, adobe revel, irista, backblaze. Sporo, na tyle sporo, że ciężko dokonać wyboru.

  Długo szukałem w sieci, analizowałem różne oferty i znalazłem coś, co naprawdę mi odpowiada. Znalazłem ciekawą ofertę: hubic. Jest to dysk oferowany przez bardzo dużego dostawcę francuskiego OVH. Dane są archiwizowane w trzech miejscach. Oferta jest też bardzo korzystna cenowo.

  Za darmo masz dysk o pojemności 25 GB – jeśli wpiszesz kod WKCUJK , otrzymasz dodatkowe 5 GB miejsca. Razem za darmo będziesz miał 30 GB dysk.

hubic

  Płatne pakiety też są bardzo atrakcyjne. 100 gb kosztuje 1 euro miesięcznie, bądź 10 euro rocznie. Największym pakietem jest 10 TB. To bardzo dużo przestrzeni dla przechowywania plików. Jego utrzymanie kosztuje 5 euro miesięcznie, 50 euro rocznie.

  Jak założyć konto hubic? Wchodzisz na stronę: https://hubic.com/pl/. Podajesz dane o które prosi system. Pamiętaj, też, żeby podać kod WKCUJK, który da Tobie dodatkową darmową przestrzeń na dysku.

  Jak korzystać z hubica? Możesz to zrobić na dwa sposoby. Za pomocą przeglądarki przeciągasz dane do odpowiednich folderów. Możesz też zainstalować sobie aplikację hubic. Wygląda ona jak zwykły folder w Twoim komputerze. Pliki które w nim umieścisz będą się automatycznie przesyłały do Twojego dysku w chmurze.

hubic2

  Hubic ma też prosty system poleceń. Jeśli polecisz ten dysk znajomym, twoje przestrzeń dyskowa ulegnie powiększeniu. Znajomi też dostaną dodatkową przestrzeń dyskową. Większą przestrzeń dostaniecie co prawda tylko za pierwsze 5 osób, które założyły sobie konto z Waszego polecenia. Jednak ilość znajomych, która otrzyma dodatkową przestrzeń dyskową jest nielimitowana.

  Jeśli spodobał się Tobie artykuł, zapisz się proszę do newslettera. Napisz też, jakie tematy Cię interesują związane z moim konikiem, jakim jest utrwalanie wspomnień i fotografia. Chętnie się przygotuję i podzielę tym, czego nauczyłem się przez blisko 30 lat mojego fotograficznego życia. Będę przysyłał Tobie wiadomość o najnowszym wpisie na naszym blogu.

Pozdrawiam serdecznie

Jan