Postanowienia noworoczne postanowieniami noworocznymi i realizujemy je statystycznie podobno zaledwie w 8%. Dlaczego? To temat do zupełnie innego artykułu.

Póki co utrzymuję dwa z moich noworocznych postanowień. Co wieczór wypisuję kilka powodów dla których dzień zaliczam do udanych i za co jestem wdzięczna. Wkładam je do „słoika wdzięczności”. Drugi nawyk, który kształtuję to praca nad sobą. Codziennie od 24 dni wykonuję jedno z zadań, które trener osobisty Iwona Majewska-Opiełka dla mnie przygotowała. Kiedyś o tym tobie opowiem.

Kolejnym z postanowień jest pisanie minimum dwóch tekstów na bloga w tygodniu. Dzieje się u nas dużo w każdej ze sfer tytułowego koła życia.

Samozatrudnieni i przedsiębiorcy mają tendencje do pracoholizmu, zapominania o posiłkach, zabiegania. Ale nie tylko oni to robią. Może zdarzyć się każdemu jeśli świadomie albo przypadkowo zapomni o wielu ważnych aspektach, które wkoło życia człowieka się wpisują. Iwona Majewska-Opiełka w książce Droga do siebie mówi o trzech filarach człowieka – Ciele, Umyśle i Duszy. Niektóre modele rozróżniają ważne dla koła życia: zdrowie i sprawność fizyczną, rozwój osobisty, karierę, finanse, związek, emocje, relacje, wypoczynek z rozrywką, duchowość.

Zaniedbanie któregoś z tych elementów sprawia, że koło naszego życia jest „zębate” i obraca się nierówno a czasem zatrzymuje-żeby nam przypomnieć o brakującej jego części.

Czy znasz kogoś kto wydawał się być człowiekiem sukcesu a odszedł nagle bo jego organizm nie wytrzymał trybu życia? Może kojarzysz ludzi, którzy mieli bardzo rozbudowane życie towarzyskie a w pewnym momencie odkrywali, że życie minęło im tylko na tym? Może ktoś inny zajęty był wyłącznie budowaniem bogactwa dla siebie-ale nie miał się nim z kim cieszyć? A może znasz ludzi, którzy żyli tylko w świecie sztuki i wyobraźni? Jakich elementów koła życia brakuje im? Jak często np. ludzie, którym brakuje któregoś z tych elementów np. poczucia bycia kochanym lub kochania innych kończy się nałogami czy zniszczeniem związku, zdradami? A co z tymi, u których brak rozwoju duchowego, budowania fundamentu wartości sprawia, że nie umie się cieszyć życiem, przyrodą, słońcem itd.? Nie słyszą własnych myśli? Zdarzają się ludzie, którzy nie pozwalają sobie w ogóle na odpoczynek a gdy wreszcie wyjadą na urlop, to pierwsze co się dzieje, to ich organizm choruje-bo ma zupełnie inny nawyk, nie umie się regenerować. A jeśli ktoś zaniedbuje sferę finansową to jak się czuje, kiedy dzieciom daje np. wędlinę, do jedzenia w której jest 36% mięsa albo gdy w lodówce nie ma niczego poza powietrzem? Gdy dzieci nie czują się bezpiecznie bo ciągle słyszą, że może nie starczyć na czynsz czy ratę kredytu? A może gdy ktoś ma problemy z emocjami to wybucha nagle i jest agresywny czy dla odmiany wpada w letarg? Jesteśmy nastawieni na rozwój i ciągłe zmiany. Co się dzieje, gdy człowiek ma poczucie, że utknął w martwym punkcie? Brak w wartościach, którymi się kieruje człowiek sprawia, że nie umie się podzielić tym, co ma albo nie umie się tym cieszyć, nie dostrzega sukcesów a jest nastawiony na dostrzeganie „braku”-w innych najczęściej ale zazwyczaj wynika to z niskiego poczucia własnej wartości i zauważania tych braków u siebie, wmawiania ich sobie. Czasem relacje niszczą więc należy je ograniczyć – np. gdy ktoś zaczyna każdą rozmowę wytknięciem błędu sprzed 30 lat albo przypomnieniem czegoś, co się nie udało. Czasami człowiek, który nie wyznacza nowych celów, nie stawia przed sobą wyzwań staje się apatyczny czy niemiły.

Sami mieliśmy zaburzone koło życia do tego stopnia, że nie byliśmy już właściwie głodni a jedyną potrzebą był sen. Kulał u nas chyba każdy z jego elementów. Od momentu, gdy zrozumieliśmy o co chodzi, dbamy o systematyczny rozwój na każdym polu. Dzięki temu jesteśmy szczęśliwszymi ludźmi. Tobie też rekomendujemy spróbować.

Ćwiczenie na ten temat podpowie ci wujek google – jak dobrze poszukasz, to nawet pytania ułatwiające uzupełnienie znajdziesz.

W razie czego napisz do mnie, pomogę.

Pozdrawiam i uśmiecham się do Ciebie

Marzena

P.S.

Pamiętaj, pomagamy ludziom przedsiębiorczym zarabiać pieniądze